Πέραν των εκατόν ατόμων παρουσιάστηκαν στην περιδιάβαση της παλιάς Λευκωσίας, την οποία το Σώμα Ακριτών διοργάνωσε το βραδάκι της 22ης Οκτωβρίου 2022. Οι πλείστοι ήταν νέοι και έφηβοι.
![](https://somaakriton.org/wp-content/uploads/2022/10/IMG_2825-1024x768.jpg)
Με οδηγό μας τον ιστορικό Μάριο Επαμεινώνδα, ο όμορφος περίπατος μας ξεκίνησε απο την Πύλη Πάφου, πέρασε απο τα γραφικά δρομάκια προς την πράσινη γραμμή, συνέχισε προς την Φανερωμένη και το Ομεριέ και κατέληξε στην πλατεία Ελευθερίας.
Η παλιά πόλη ανκαι ερημική και εγκατελειμένη σε κάποια σημεία της, παραμένει πάντοτε ρομαντική, προσφέροντας ομορφιά και ηρεμία στους περιηγητές της. Ήταν σίγουρα μια βραδιά γεμάτη γνώση και ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
![](https://somaakriton.org/wp-content/uploads/2022/10/IMG_2829-1024x768.jpg)